Wrocławskie Święto Rowerzysty 2024
Jak co roku od kilkunastu lat, na początku czerwca odbyło się Wrocławskie Święto Rowerzysty. Tradycyjnie składało się ono z dwóch części: wielkiego przejazdu rowerowego ulicami miasta oraz rodzinnego pikniku rowerowego, tym razem znów w Parku Tołpy. Nowością względem ubiegłych edycji było uroczyste podsumowanie kampanii Rowerowy Maj i udział uczniów i nauczycieli ze szkół biorących w niej udział.
W przejeździe rowerowym wzięło udział ok. 2000 – 3000 uczestników ze wszystkich przedziałów wiekowych. Trasa peletonu wytyczona została głównymi ulicami Wrocławia. Start miał miejsce na Placu Wolności, a zakończenie w Parku Tołpy.
Przejazd odbywał się w miłej radosnej atmosferze przy dźwiękach muzyki. Muzykę od czasu do czasu przerywały komunikaty organizatora, dzięki którym uczestnicy oraz przechodnie mieli możliwość zapoznania się z ideą przyświecającą imprezie.
Przejazd chroniony był przez policję oraz przygotowane wcześniej do tego zadania służby własne organizatora tj. wolontariuszy święta. Uczestnicy zapewnione mieli również zabezpieczenie medyczne. Czas przejazdu wyniósł tym razem ok. 2 godzin, na co wpływ miało niskie tempo jazdy narzucone przez eskortującą peleton policję.
Na czele peletonu, prowadzonego przez przewodniczącego zgromadzenia (jadącego na rowerze cargo z nagłośnieniem), poruszały się dzieci i młodzież z wrocławskich szkół uczestniczących wcześniej w miejskiej akcji „Rowerowy Maj”. Byli oni byli szczególnymi gośćmi tegorocznej imprezy. Dzięki jeździe na czele czuli się oni wyróżnieni, a jednocześnie zapewniło to im większe bezpieczeństwo.
Na zakończenie uczestnicy przejazdu mieli możliwość wzięcia udziału w rowerowym pikniku rodzinnym z licznymi atrakcjami adresowanymi specjalnie do rowerzystów. Z tej oferty skorzystało co najmniej 1000 osób. Miejscem imprezy był Park Tołpy, u zbiegu ulic Nowowiejskiej, Prusa i Wyszyńskiego. Lokalizacja ta była sprawdzona i znana z wcześniejszych edycji.
Piknik zapewnił uczestnikom przejazdu nie tylko możliwość odpoczynku w zieleni przy dźwiękach muzyki, m.in. w czasie koncertu na żywo zespołu Kapela, czy posilenia się w strefie foodtracków, ale także wzięcia udziału w przygotowanych dla nich atrakcyjnych konkursach. Służyły one nie tylko rozrywce, ale również promocji roweru jako ekologicznego środka transportu. Dla najmłodszych uczestników przygotowane zostały gry i zabawy warsztaty recyklingowe, malowanie twarzy oraz zabawy zręcznościowe, które odbywały m.in. na stanowiskach partnerów imprezy, takich jak: ALBA, Żółty Parasol i Partnerzy, MOPS Wrocław.
Na stanowisku Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej działało koło fortuny i odbywał się konkurs promujący ideę zrównoważonego transportu. Pod sceną (kontener ESK) rozstrzygnięty został konkurs na najlepsze przebranie, do którego nagrody ufundował wieloletni partner i sponsor – Rowery Stylowe. Na pikniku działał serwis rowerowy (Dr Bike) i punkt znakowania rowerów przez Policję. W czasie pikniku promowane było spożywanie wody kranowej, która serwowana była na stoisku #PijKranówkę, zapewnionym przez MPWiK.
W pierwszej fazie pikniku, w centralnym punkcie parku, odbyło się uroczyste podsumowanie kampanii „Rowerowy Maj” i wręczanie nagród zwycięzcom. Podczas uroczystości przedstawiciele szkół wyróżniający się w majowej akcji mieli możliwość wzajemnego poznania się i zebrania należnych owacji od szerszej publiczności.
Impreza jak zawsze spotkała się zainteresowaniem mediów, które pomagały najpierw w nagłośnieniu imprezy, a później zdały z niej relacje. Oto linki do niektórych artykułów:
https://www.radiorodzina.pl/2024/06/08/wroclawskie-swieto-rowerzysty-juz-w-najblizsza-niedziele/
Wrocławskie Święto Rowerzysty jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław, www.wroclaw.pl.