link_mdr
aktualności
2012 :
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 106 |
  min min min min min min min min min min min min
08 grudnia 2012

IV Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych – relacja

IV Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych – 1 grudnia 2012


W grudniu 2006 roku, nieistniejące już wrocławskie kino Lalka, było miejscem Spotkań Podróżników, które zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście. Gościem specjalnym tego Spotkania była znana dziennikarka i podróżniczka - Martyna Wojciechowska, która z sukcesem powróciła właśnie ze szczytu Mount Everest. Zebranym opowiadała o wyprawie i podpisywała swoją książkę „Przesunąć Horyzont”. Mam dedykację autorki, a książkę przeczytałam z zapartym tchem.

Od 2006 roku odbyło się kilka kolejnych Spotkań Podróżników. Prawie zawsze przychodziło na nie więcej zainteresowanych niż było miejsc na widowni.

W 2009 roku na mapie imprez podróżniczych pojawiła się nowość - Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych – spotkanie ludzi, którzy  rower wybrali jako podstawowy środek lokomocji na swoje wycieczki. Salę widowiskową MDK przy ul. Dubois, w której odbyło się spotkanie podróżujących cyklistów - szczelnie wypełnili miłośnicy podróży. Na Spotkanie przyjechali prelegenci z Wrocławia i różnych zakątków Polski. Ci, którzy „przesunęli swój horyzont” podróżując rowerem, opowiadali o przygotowaniach do wyprawy, celach podróży, tym co widzieli, jakich spotkali ludzi – niczym zawodowi reporterzy – zdawali relację ze swojej przygody.

Ludzi żyjący w tych samych czasach i w jednym kraju łączy wspólna cywilizacja, ale w obrębie cywilizacji można wyróżnić wiele różnych kultur, a inność zawsze budziła i budzi  ciekawość. Dlatego ludzie - jak świat światem podróżują – niestraszne im niewygody i trud. Chcą poznawać innych ludzi i nowe kultury, chcą widzieć jak żyje się w innych szerokościach geograficznych.  Na szczęście są tacy,  którzy chcą się dzielić swoim doświadczeniem z innymi.

Takich wyjątkowych ludzi można było spotkać w sobotę 1 grudnia 2012 - podczas IV Wrocławskiego Spotkania Podróżników Rowerowych.

Widzowie obecni w największej sali Kina Nowe Horyzonty mieli okazję obejrzeć wybór siedmiu prezentacji filmowo-slajdowych z tegorocznych wypraw rowerowych. W repertuarze znalazły się zarówno pokazy z wyjazdów mających swój początek w Polsce, czyli tych łatwiejszych do realizacji - dla mniej wprawionych rowerzystów, jak i prezentacje z dalekich podróży w odległe zakątki kuli ziemskiej. Można było się przekonać, że młody wiek nie stanowi problemu pokonania ponad tysiąca kilometrów do Londynu, razem z ojcem, w drodze na Olimpiadę. Wyprawa na Ural Dominika Szmajdy pokazała jak można przetrwać w najcięższych warunkach, prowadząc przez cztery dni rower po bagnach i spływając z całym dobytkiem na dętce z nurtem rzeki. Michał Piec przemierzał świat decydując się na wyjazd bez namiotu, nastawiając się na możliwie najbliższą integrację z mieszkańcami. Widowni szczególnie spodobała się prezentacja kilkumiesięcznej podróży z Alaski do Meksyku Piotra Strzeżysza, której wszystkich przygód i tak nie sposób było opowiedzieć w ograniczonym czasie.

Niestety IV Spotkanie Podróżników Rowerowych dobiegło już do końca. Z prelekcji wynieśliśmy dużo pięknych wrażeń, pozytywnych emocji. Została szczypta niedosytu, którą zamierzamy uzupełnić na V Spotkaniu w przyszłym roku.

p.s. Szukamy sponsorów :)

Imprezę zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty i Stowarzyszeniem Kulturalnym „MDK art”.

Organizatorzy dziękują wszystkim partnerom, sponsorom i wspaniałym podróżnikom, którzy przyczynili się do realizacji imprezy.

txt & foto Beata Bombała
MDK Śródmieścieilosc komentarzy:
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ - dnia 2019 - 09 - 22
     
   
lista pozostałych artykułów w dziale aktualności
 1. 1 - 12 |
 2. 13 - 24 |
 3. 25 - 36 |
 4. 37 - 48 |
 5. 49 - 60 |
 6. 61 - 72 |
 7. 73 - 84 |
 8. 85 - 96 |
 9. 97 - 106 |
 1. Spier*** na chodnik, czyli co kierowcy szarżujący po ulicy Legnickiej wiedzieć powinni
 2. Wysłupkowania na Wyspiańskiego skorygowane
 3. Parkuj i Jedź (P+R) na Psim Polu
 4. Relacja z VI posiedzenia Rady ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego
 5. Znikający pas rowerowy na Wróblewskiego - interwencja
 6. Jak jeździć po Kościuszki, panie oficerze?
 7. Spychanie z jezdni jest bezprawne - pisze Mateusz Kokoszkiewicz
 8. Odkrywamy Rowerowy Breslau i absurdy Wrocławia (na Olszewskiego)
 9. Przekazanie raportu o bezpieczeństwie ruchu rowerowego we Wrocławiu - 11.12.2012
 10. Green Deal Fiets
 11. Skradzione Bicykle w Maciejówce - relacja
 12. IV Wrocławskie Spotkanie Podróżników Rowerowych – relacja
 
home
o nas
działania i opinie
miasto
rekreacja
biblioteka
warto wiedzieć
aktualności
prasa